Självförvaltare i Holma

Möt Bengt och Ing-Britt

Stadsdelen Holma i södra Malmö drabbades hårt när miljonprogramsområdena blev mindre populära i början av 1990-talet. Men när de boende i området erbjöds att bli självförvaltare, det vill säga att själva sköta fastighetens utemiljö, trapphus och tvättstugor i utbyte mot lägre hyra, minskade problemen stegvis. Holma gick från en stadsdel med sociala utmaningar till att bli en trygg plats där människor trivs. Här bor Bengt och Ing-Britt som blev självförvaltare 1994. Idag, nästan 30 år senare, bor de kvar på samma gård och är fortfarande engagerade.

– Vi har hela tiden haft samma gård att sköta om och vi upplever att vi får en helt annan kontakt med grannarna. Vi blir kända ansikten för de som bor i området och hjälper ofta grannarna med andra saker, till exempel att byta glödlampor eller att bära in eller ut möbler, berättar Bengt.

Självförvaltningen bygger på engagemang från de boende. MKB bidrar med inköp av material, men självförvaltarna får fria händer att utveckla sin innergård.

– Vårt uppdrag är att sköta trädgården och utemiljön på vår gård. Vi har stort inflytande och kan påverka hur den ser ut. Gården har blivit lite av ett utflyktsmål. Genom åren har det varit många Malmöbor som besökt oss och det tycker vi är väldigt roligt. Under pandemin har det såklart varit färre, men nu är alla hjärtligt välkomna tillbaka, säger Ing-Britt glatt.

På denna sidan hittar du följande