Frågor och svar MKB Boapp

Hur lägger jag till fler från mitt hushåll i appen?

På appens startsida:

  1. Klicka på din profil nere i högra hörnet
  2. Klicka på Mina gäster
  3. Klicka på Lägg till gästanvändare
  4. Fyll i gästens uppgifter
  5. Klicka på Lägg till gäst

Det är endast tillåtet att lägga till personer som bor i hushållet eller som är nära anhörig och som hjälper den som står på avtalet. Det är inte tillåtet att lägga till personer som inte bor hos MKB eller som inte är nära anhöriga.

Jag kan inte logga in i appen

Om du nyligen har skrivit på ditt kontrakt kan det ta upp till en vecka innan du kan logga in.

Prova gärna följande:

  • Testa alla våra inloggningsalternativ: BankID, sms-kod och e-postkod.
  • Logga in via Mina Sidor på en dator istället för mobil eller surfplatta.
  • Kontrollera att appen är uppdaterad till den senaste versionen.

Om du fortfarande inte kan logga in, skicka ett mejl till info@mkbfastighet.se. Bifoga gärna en skärmdump som visar hur det ser ut när du försöker logga in.

Hur gör jag ett ärende i appen?

Logga in med antingen BankID eller välj annat alternativ som epostkod eller smskod.

  1. Klicka på Mina ärenden
  2. Välj vad ditt ärende handlar om (exempelvis Felanmälan/Kontakta husvärd) och klicka på Skapa
  3. Vid felanmälan - välj vilket utrymme det gäller
  4. Beskriv ditt ärende och klicka på den blå pilen
  5. Vill du ladda upp en bild eller video klickar du på bildikonen, annars klickar du på hoppa över
  6. Ärendet ser du som en sammanfattning
  7. Klicka på skicka och därefter kommer du att få ett ärende nummer
  8. Ett bekräftelsemejl skickas till dig

Jag vill lägga till information eller en bild i mitt ärende i appen

  1. Klicka på Mina ärenden och Visa alla
  2. Välj vilket ärende det gäller
  3. Under Meddelanden kan du skicka ett meddelande till personen som är ansvarig på MKB. Vem som är ansvarig står i ärendet detaljer.
  4. Vill du bifoga en bild klickar du på bildikonen
  5. Det går även att svara på bekräftelsemejlet som du fick från oss när ärendet skapades

Hur får jag information om mitt ärende?

Meddelanden från MKB:s personal

  • När vi skickar ett meddelande till dig om ett ärende via appen, får du en pushnotis i din mobil.
  • Meddelandet ser du i ärendet i appen. En röd prick på ärendet betyder att du har fått ett nytt meddelande.
  • För att få pushnotis behöver du ha notiser påslagna i din mobil för Boendeappen. I appen under Min profil och Notisinställningar kan du även välja vilka notiser du vill ha från oss.

Ärendet är skickat till leverantör

  • Vi skickar mejl till dig om ärendet är lagt till en leverantör.
  • En leverantör ska höra av sig och boka tid inom 2 arbetsdagar.
  • När en leverantör har bokat tid får du ett bekräftelsemejl med kontaktuppgifter till leverantören. Kontaktuppgift till leverantör, och den bokade tiden finns även under ärendestatus i själva ärendet.

Jag får upp ett felmeddelande inuti appen när BankID öppnas

Om du är inloggad i appen och vill exempelvis se dina hyresavier i PDF eller ditt hyresavtal, behöver du logga in med BankID för att få tillgång till detta.

Tyvärr kan det på vissa Samsung-telefoner komma upp ett felmeddelande när BankID ska öppnas i appen. Detta beror på en inställning i din Samsungtelefon som gör att appen BankID blockeras när den ska öppnas i en annan app.

Du kan följa nedan steg för att ta stänga av "öppna applänkar i webbläsaren" via inställningar i din Samsungtelefon. Det gör du på följande sätt:

  1. Gå till inställningar på telefonen (kugghjulet)
  2. Välj Appar och klicka på "Samsungs appinställningar"
  3. Scrolla ner och klicka in på "Samsung internet"
  4. I inställningar för internet väljer du "Användbara funktioner"
  5. Dra slidern för "öppna applänkar i webbläsaren" till vänster så är den avstängd.

Vem kan se vad jag skriver i flödet?

Det du skriver syns enbart för dig och de som bor i samma eller närliggande MKB-hus.

Kan jag radera det jag skrivit i flödet?

Ja, öppna upp det inlägg du vill radera, klicka på de tre prickarna längst upp till höger och välj Radera.

Kan jag anmäla ett inlägg?

Ja. Öppna upp det inlägg du vill anmäla, klicka på de tre prickarna längst upp till höger och välj Anmäl. När tre personer rapporterat samma inlägg tas det bort automatiskt.

Vilka regler gäller för appen?

MKB och alla som bor hos oss har tillsammans ett gemensamt ansvar att se till så att boendemiljön är trygg och trivsam - detta gäller såväl i verkligheten som digitalt i vår boapp. För att appen ska vara en trygg och trivsam miljö för alla gäller därför följande ordningsregler:

  • Tonen i inläggen ska vara neutral eller vänlig och får inte vara av störande karaktär. Svordomar, fula ord, otrevlig ton och kommentarer som bidrar till osämja i dialogen med grannar eller MKB är inte tillåtna, dessa hanterar vi som en störning.

  • Inlägg som innehåller personuppgifter som kränker enskildas personliga integritet får inte publiceras. Kommentarer får heller inte innehålla förtal, personliga angrepp, kränkande uttalande med rasistiska, sexistiska eller homofobiska undertoner med mera.

  • MKB Fastighets AB ägs av Malmö stad och vi följer stadens riktlinjer för sociala medier. Användare som bryter mot våra ordningsregler blir varnade och inlägget tas bort från appen. MKB har rätt att stänga av användare som bryter mot reglerna.

Ta bort inlägg och stänga av användare

MKB Fastighets AB ägs av Malmö stad. Vi följer stadens riktlinjer för sociala medier. Inlägg som innehåller personuppgifter som kränker enskildas personliga integritet får inte publiceras. Om så ändå sker tas inläggen bort. Kommentarer får heller inte innehålla förtal, personliga angrepp, kränkande uttalande med rasistiska, sexistiska eller homofobiska undertoner med mera. MKB har rätt att ta bort kommentarer samt stänga av användare som bryter mot dessa regler.

Skicka inte personuppgifter

Skicka inte känslig information, till exempel personuppgifter, via boappen. För sådana ärende gäller vanlig e-post, telefon eller brev. Vi bevakar boappen kontorstid klockan 8-16 helgfria vardagar. Enskilda ärenden besvaras via Kundtjänst: info@mkbfastighet.se

Hur ska jag göra som inte har appen?

Information som är mycket viktig får du hem i brevlådan. Det kan till exempel vara om vi behöver komma hem till dig eller om det är förändringar i ditt hyresavtal. Vill du gärna ha övrig information är du välkommen att ladda ned appen eller logga in på Mina sidor.

Jag missar information eftersom jag inte har smart telefon eller dator

De som inte har smart-telefon eller inte vill ha en app kan se samma information på Mina sidor. Du kan du logga in på Mina sidor från en dator, telefon eller ipad.