Sök i hela sajten

Till söksidan

Pågår
Renovering av Sjöbergska palatset


Ställningarna runt Sjöbergska palatset, Kvarteret Humle 21-22, har nu börjat byggas. Inom två veckor kommer de utvändiga renoverings- och restaureringsarbetena att påbörjas och palatset återfå sin forna glans!

Sjöbergska palatset uppfördes åren 1893-94 efter ritningar av arkitekt Alfred Arwidius. Byggherre var Axel Paulus Sjöberg, en av stadens mest framstående industrientreprenörer. I direkt anslutning till palatset finns tillhörande fabrikskomplex bevarat, uppfört 1860-1911.

Här pågick verksamhet fram till 1930-talet, då fabriksverksamheten flyttade ut ur innerstan. Bebyggelsen i kvarteret är den sista samlade byggnadsmiljön i Malmö där både bostadshus, fabriks- och magasinsbyggnader finns bevarade. För att säkerställa denna unika urbana fabriksmiljös kulturhistoriska värden fattades beslut om byggnadsminnesförklaring 1987.

Entreprenaden omfattar gatufasaderna mot Östergatan, Norregatan och Humlegatan. I entreprenaden ingår även mindre invändiga renoveringsarbeten i hörntornet Östergatan/Norregatan. Syftet med åtgärdsarbetena är att låta renovera/restaurera skadade delar med metoder och material som är anpassade till byggnadens ålder, karaktär och kulturhistoriska värden.

Arbetena kommer att utföras under ledning av Folke Carlssons Bygg AB som är generalentreprenör. Rengöring och konservering av kalksten utförs av Stucco Maestro och framtagning av ny dekorationsmålning för fasadfrisen av Toscana Decor.

Arbetena omfattar i korthet:

  • Renovering och målning av fönster, balkongdörrar och portar. Fönster och dörrar kommer att målas in- och utvändigt.
  • Rengöring av tegelfasader. Kompletterande fogning och utbyte av vittrade tegelstenar.
  • Kompletterande målning av plåttak. Målning av avvattning, ventiler och övrig plåt.
  • Renovering och målning av balkongernas smidesräcken samt nytt asfaltskick på stenbalkongernas bottenplattor.
  • Renoveringsarbeten på det nordöstra hörntornets koppartak och balustrad.
  • Rengöring och konservering av kalksten i fasader. Arbetena kommer även att omfatta nyhuggning av sten.
  • Framtagning av ny dekorationsmålning för fasadfriserna. Under nuvarande målning (blomstermotivet är från 1940-talet, vilket restaurerades på 1990-talet) har påträffats spår av den ursprungliga s.k. sgrafittomålningen. Då den ursprungliga frisen är förstörd kommer en ny fris att målas, vilken tar sin utgångspunkt i originalutförandet. 




Monumentalhuvuden RosengårdMonumentalhuvuden, 1965-66,
Alf Olsson
Bennets väg 15, baksidan
Gymnasistgatan 4-6, "Gubbabacken"

Placeringen av Alf Olssons ”Monumentalhuvuden” bakom Bennets väg 15, är vald med omsorg. Många passerar här och det finns dessutom en förskola intill. Barn tycker ofta att denna konst är intressant.
Precis som på Gullviksborg, där monumentalhuvudena också finns, står de på en liten backe, som om de kom upp ur marken som växter eller som en sägens jättar som just fötts ur moder Jord.
Material och tillverkningssätt är samma som för Gullviksborgsgubbarna.

Monumentalhuvuden GullviksborgAlf Olsson beskriver dem i sin bok:
”Urtid, en skulpturgrupp om tre stenar som brutits ur jorden och huggits ut för hand i Färingtofta. Den beställdes till den nya stadsdelen Rosengård i Malmö. Gruppen skulle symbolisera stenåldern och människorna som byggde de stora gravhögarna i närheten. De var kanske också de första invandrarna i området…”

Alf Olsson föddes 1925 i Gärdslöv, Skåne. Han studerade i Malmö, vid Otte Skölds målarskola i Stockholm 1950, vid danska Kunstakademien
1951 samt på Konsthögskolan i Stockholm 1952. Alf Olsson har arbetat som skulptör, målare, grafiker och tecknare. Separatutställningar i SDS-hallen i Malmö 1956 och vid Färg och Form i Stockholm 1958. Han har deltagit i ett antal grupp- och samlingsutställningar.


Nyheter