Sök i hela sajten

Till söksidan

Stort stöd för de drabbades
Boendesituation


På torsdagseftermiddagen hade MKB ett möte med flera försäkringsbolag som representerar de kunder som drabbades i samband med branden vid Marietorps Allé på Potatisåkern.
- I morgon, fredag, träffas vi igen för att närmare bestämma rutinerna för det fortsatta samarbetet. Vårt gemensamma mål är naturligtvis att ordna boendet för de drabbade kunderna så snart det någonsin är möjligt, säger Eva Wiberg-Sunzel, ansvarig för MKB:s lägenhetsuthyrning.
Både fastighetsbolag och privatpersoner har tagit kontakt med MKB och erbjudit både lägenheter och villor för förstahands- och andrahandsuthyrning.
- Stödet är mycket stort, inte minst från privatpersoner, säger Eva Wiberg-Sunzel.
- Vi kommer inte att kunna lösa allas boende till på måndag, men tillgängligheten på bostäder ser i dagsläget mycket ljus ut. Vår förhoppning är att alla som behöver, inom en snar framtid ska kunna ha ett boende för både kortare och längre tid.

Under fredagen kommer MKB att kontakta kunderna för att personligen ge dem information om den aktuella situationen.


Information till de drabbade kunderna finns här.



Frans Stoops 2007-11-29 17:56:50


Nytt jobb
MKB söker Business Controller till förvaltningsorganisationen

MKB söker Business Controller till förvaltningsorganisationen

läs hela nyheten >
MKB söker projektledare inom bygg/underhåll

läs hela nyheten >

Ny CFO
Magnus Jönsson ny CFO på MKB

Magnus Jönsson ny CFO på MKB

läs hela nyheten >

Nyheter

Visste du att...

.. Malmös nästan 285 000 invånare talar över hundra olika språk och har sitt ursprung i över 160 nationaliteter.

Bild

Visste du att...

...Malmö högskola är landets åttonde största lärosäte för akademisk grundutbildning med över 23 000 studenter.

Bild2